14 lipca 2016, na  siedem dni przed „Dniami w diecezji” w ramach przeżycia Światowych Dni Młodzieży, komitet wraz z Gośćmi, omówiliśmy już szczegóły pobytu pielgrzymów w naszej archidiecezji, jak również „Dzień centralny”, który odbędzie się 23 lipca w Gnieźnie pod hasłem: Razem u Źródła.

O pielgrzymach obecnych w naszej archidiecezji opowiedziała Agata Sobczak – wolontariuszka. Do naszej Archidiecezji przyjedzie blisko 1000 osób z zagranicy. Między innymi goście z Czech, Mozambiku, Francji, Stanów Zjednoczonych, Libanu, Wenezueli, Australii, Niemiec, Kazachstanu, Angoli i Ukrainy. Ich pobyt w naszej archidiecezji przedstawia się następująco (mogą jeszcze nastąpić zmiany).

Chodzież – Czechy; Wągrowiec – Francja; Murowana Goślina – Czechy; Damasławek – Czechy; Kłecko – Czechy; Mieścisko – Czechy; Żnin – Czechy; Gniezno – Liban, USA, Angola, Mozambik, Boliwia,  Wenezuela, Australia; Trzemeszno – Czechy; Szczepanowo – Niemcy, Francja; Gniewkowo – Niemcy; Kruszwica –  Francja; Inowrocław – Kanada, Niemcy; Janikowo – Francja; Mogilno – Kazachstan; Września – Holandia; Kleczew – Ukraina

Dzięki akcji „Bilet dla Brata” udało nam się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki temu mogliśmy do naszej Archidiecezji zaprosić gości z Ukrainy i Angoli. Pozostałe fundusze zostały przesłane do Komitetu centralnego w Krakowie.

Oczywiście obecność władz, Pani Starosty i Pana Prezydenta, potwierdza to, co wynikało z podpisania listu intencyjnego pomiędzy Władzami, a Archidiecezją. Dzięki temu wsparciu możemy przeprowadzić wiele różnych wydarzeń, czy też opłacić wiele rzeczy, związanych z zorganizowaniem Dnia centralnego w Gnieźnie.

Dzięki działaniom młodzieży, również zbiórce przeprowadzonej w Niedzielę Palmową pt. „Młodzi dla młodych” oraz uprzejmości ks. Abp Wojciecha Polaka młodzież – wolontariusze z naszej Archidiecezji w większości szczególnie ci, którzy jadą na tzw. „Pakiet C” (wersja weekendowa pobytu w Krakowie) mogą pojechać do Krakowa za darmo.  Patrząc na różne inne diecezje, bardzo cieszymy się, że koszt takiego wyjazdu dla innych osób, wynosi zaledwie 150 zł, czyli tylko tyle ile rzeczywiście kosztuje pakiet w Krakowie. Pozostałe opłaty, jak np. opłata solidarnościowa, również zostały pokryte przez Archidiecezję dla wszystkich uczestników wyjazdu, a jest ich z naszej  Archidiecezji około 1100 osób.

Ks. Waldemar Myka omówił podczas spotkania również programy poszczególnych parafii, a ks.Wojtek Orzechowski program Dnia centralnego, który dostępny jest na naszej stronie. Pani Monika Białkowska – twórca przewodnika i zabawy miejskiej, omówiła bardzo szczegółowo plan tej zabawy – zwiedzania.

Podczas spotkania nie zabrakło zapewnienia o bezpieczeństwie ze strony koordynatora medycznego Pana Andrzeja Olecha, który poinformował też o dostępnej aplikacji pierwszej pomocy, jak i też o tym, że cały czas istnieje ścisły kontakt pomiędzy wszelkimi służbami, które będą dbały o porządek, jak i też bezpieczeństwo podczas Dni w diecezji.

Ks. Wojciech Orzechowski, Koordynator ŚDM w Gnieźnie zaprezentował „Pakiet Pielgrzyma”, jaki otrzymają uczestnicy wyjazdu do Krakowa: worek sportowy, w którym będą m.in. parasol, modlitewnik, przewodnik w kilku językach, a także błękitny różaniec, którego niebieski kolor odzwierciedlać ma wodę, a jego zwieńczeniem jest krzyż w kształcie lednickiej stauroteki. Dodatkowo obcokrajowcy otrzymają także informator ze zwrotami w języku polskim. Ponadto IPN przygotowało wielojęzyczną książkę o Polsce, opowiadającą o historii naszego kraju. Do tego zestawu dołączone będą także gadżety i upominki od lokalnego samorządu.

materiał w mediach:

Archidiecezja

Teleskop

TVP 3 Wywiad Teleskopu

Gniezno24

informacjelokalne

Radio Plus – z konferencji

Radio Plus – rozmowa z Centrum ŚDM

Gniezno TV

relacja – ks. Dominik Poczekaj Rzecznik ŚDM w Gnieźnie

fotografie: Pan Jerzy Andrzejewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *