Wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce i wyjątkowe spotkanie. W miniony weekend na Górze Św. Anny po raz XVI odbyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży połączone po raz pierwszy z Ogólnopolską Kongregacją Osób Odpowiedzialnych za Powołania.

Był to czas spotkania się młodych, sióstr zakonnych, zakonników i księży a także z biskupów, którzy towarzyszyli nam w tym czasie. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży daje możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem pracy w diecezjach i wspólnotach. W tym roku spotkanie było jeszcze bardziej owocne ze względu na obecność osób konsekrowanych.  Nie często nadarza się okazja spotkania w jednym miejscu przedstawicieli tak wielu zgromadzeń zakonnych.

Głównym tematem forum był oczywiście Synod o Młodych, który odbył się w październiku. Obecny podczas spotkania biskup Marek Solarczyk, który był uczestnikiem synodu opowiedział o swoim doświadczeniu tego czasu a także przedstawił główne myśli zawarte w dokumencie końcowym. Obecni byli również młodzi delegaci, którzy towarzyszyli Synodowi w Rzymie. Ksiądz, siostra zakonna i osoba świecka opowiedziały o czasie przeżytym w październiku. Po raz kolejny można było usłyszeć o potrzebie towarzyszenia młodym ludziom w ich życiu, ale też o tym, że młodzież musi poczuć odpowiedzialność budowania kościoła i bycia jego częścią. Czas pomiędzy panelami dyskusyjnymi był okazją do rozmowy. Diecezja opolska która gościła nas w tym roku stworzyła kawiarenkę w której zasada była prosta. Kawy czy herbaty nie można pić samemu! A najlepiej poznać przy niej kogoś nowego. Chyba każdy uczestnik forum zrozumiał tą zasadę, bo przy stolikach miejsca były zawsze zajęte a mieszanka habitów, sutann, spodni, sukienek, welonów i piusek pokazywała jak piękny i różnorodny jest nasz Kościół!

Przedostatnim punktem sobotniego programu był występ Teatru A z Gliwic, który z wielkim dystansem i w zupełnie nowy sposób opowiedział uczestnikom przypowieści biblijne. Na zakończenie czekał nas wieczór uwielbienia, podczas którego został odczytany list polskich Ojców Synodalnych do Młodzieży. Zdecydowanie ta modlitwa była pełna refleksji, wzruszenia i wdzięczności. Prawie cały list został odczytany w częściach przeplatanych ciszą, modlitwą i śpiewem. Jednak ostatnie zdanie, które ma szczególne znaczenie stało się posłaniem, które każdy z uczestników usłyszał od biskupów osobiście. Razem z wręczeniem świecy, słyszeliśmy słowa: ,, Jesteś chwilą obecną, bądź najjaśniejszą przyszłością.” Zakończenie Forum to jak zawsze najświeższe informacje dotyczące Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczną się już za niecałe dwa miesiące!
Dziękujemy organizatorom za ten wspaniały czas! Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli znów się spotkać!

Zdjęcia można znaleźć w GALERII 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *