Dotknij Krzyża

Można do Światowych Dni Młodzieży przygotowywać się na wiele sposobów, poruszyć wiele aspektów.. Choć jak każdy wolontariusz wie jest to duże wydarzenie, wokół którego wiele zamieszania… Dlatego młodzież z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży postanowiła szczególnie w Wielkim Poście skupić się na kwestii duchowości.. Bo można mieć wszystko pozapinane już na ostatni guzik, ale gdy w tym wszystkim Boga nie postawimy na pierwszym miejscu to wtedy nic nie będzie na swoim miejscu. .

Krzyż źródłem Miłosierdzia – Dotknij Krzyża – Dotknij Miłosierdzia” to ogólny temat serii czuwań, które przybliżają nam tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Młodzież pod opieką ks. Michała Szalatego  w każdy czwartek zaskakują nas dość niecodziennymi adoracjami.  Na początku, mocny akcent – krótka pantomima – przygotowywana przez sekcję Ewangelizacyjno-kulturalną naszego wolontariatu oparta na fragmencie z Ewangelii, a potem chwila wyciszenia i refleksji. 

Nie czekali długo… 18. Lutego  pierwsze spotkanie… trochę strachu i niepewności , czy aby na pewno wszystko dobrze zaplanowali… czy ich pomysł okaże się katastrofą czy faktycznie zaczną przybliżać ludzi do tajemnicy Miłosierdzia… Udało się…Sukces.. Postawili sobie zatem kolejne wyzwanie –Ekstremalna Droga Krzyżowa… wymiarze chodzieskim odbyła się z piątku na sobotę (19/20.02). Nie było co prawda 40 km, ale 14 km na Gontyniec i tak dało się we znaki. Około 150 osób podjęło wyzwanie i punktualnie o północy wyruszyło z kościoła św. Floriana. Wśród nich byli mieszkańcy Chodzieży, a także goście z Gniezna, Żnina, Szamocina, Budzynia i Nietuszkowa. Na drogę pobłogosławił im ks. dziekan Ireneusz Szypura. 4 h 30 min. wędrówki odbyło się w całkowitej ciszy, jedynie podczas krótkich postoi słuchaliśmy rozważań stacji drogi krzyżowej, starając się uświadomić sobie co jest miarą wielkości człowieka. 

Za nimi już trzy czuwania… poruszone fragmenty o Bogatym Młodzieńcu, Synu Marnotrawnym czy Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie… Nie bez powodu wybrali je… Choć każdy zna je doskonale to chcieli je uwspółcześnić, by pokazać ludziom, że wcale to nie stare wymyślone historyjki, które nas nie dotyczą, ale to dzieje się też w naszym świecie.. teraz…. Bo w dzisiejszej rzeczywistości  lepiej mieć majętności wiele i oddalić się od Boga niż wybrać Jego drogę, bo lepiej wszystkie karty postawić na jedno i mieć nadzieję, że nam się uda niż zaufać Bogu.. bo lepiej oczernić, obrazić, wyśmiać, upokorzyć niż pomóc, uśmiechać się… czasem pozory mylą… Czasem świat nas sprowadza na złą drogę ,ale to od nas samych zależy to czy znajdziemy tą właściwą… Jak pisał św. Łukasz; „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Zostało jeszcze jedno czuwanie, na którym ludzie będą mogli faktycznie dotknąć Krzyża i poczuć Boże Miłosierdzie… 

Paulina Skarupa

zapraszamy też do galerii zdjęć z tych wydarzeń na fb:

link1

link2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *