Przez pięć dni „Nasz Dom” czyli Ośrodek Pedagogiczno – Rehabilitacyjny im. bł. Marii Angeli prowadzony przez siostry felicjanki w Gębicach k. Czarnkowa stał się miejscem przeżywania przez młodzież rekolekcji oazowych. Od 11 do 15 lutego odbyła się Oaza Ewangelizacji i Oaza Rekolekcyjna Animatora Ewangelizacji – dwie grupy prowadzone przez moderatorów: Marlenę Świtalską, ks. Waldemara Mykę z parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie i ks. Jarosława Wesołowskiego z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży. Aż 52 osoby z Łubowa, Barcina, Długiej Gośliny, Słupcy, Szczepanowa, Modliszewka, Murowanej Gośliny, Mogilna, Gniezna, Jaksic, Inowrocławia, Chodzieży, a nawet Krakowa spędziły czas na pogłębianiu swojej wiary i relacji z Panem Bogiem. nad uczestnikami czuwali nie tylko moderatorzy, ale także kadra 9 animatorów – Adrianna Małachowska, Karolina Flicińska, Aleksandra Halik, Marta Batkowska, Małgorzata Kruszka, Weronika Kowalczyk, Aneta Siuda, Krzysztof Wilk oraz Agata Sobczak – animator muzyczny. Był to czas intensywnej modlitwy, poznawania siebie nawzajem, a także wpatrywania się w swoje wnętrze.

Każdy dzień uczestnicy rozpoczynali jutrznią oraz wspólnym śniadaniem. Kto choć raz zetknął się z oazą wie, że charakterystycznym elementem każdych rekolekcji jest dzielenie się w małych grupach. Kilkuosobowe grupy z animatorem na czele, fragmenty z Pisma Świętego i postać biblijna na każdy dzień. Na spotkaniach młodzież miała możliwość podzielenia się świadectwem swojego życia, dyskutowania na tematy, które są dla nich ważne, a także poznawania nowych ludzi. Nikodem, Samarytanka, Jawnogrzesznica, Chromy i Dobry Pasterz. Wszystkie te postaci przybliżały ich do odkrycia prawdziwej miłości Boga do człowieka. Pokazywały, że Boża miłość nie jest dla idealnych, bezgrzesznych ludzi. Ważnymi momentami rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo „wyparcia się bożków”. Przed Najświętszym Sakramentem każdy mógł oddać to, co staje się jego bożkiem i oddala od Boga. Po modlitwie i błogosławieństwie wszystkie kartki z wypisanymi uzależnieniami, problemami i grzechami zostały symbolicznie spalone. Wszystkie elementy rekolekcji połączyły się ostatniego dnia, którego tematem przewodnim była Eucharystia – źródło i szczyt chrześcijańskiego życia.

Czas rekolekcji zbiegł się z ostatnimi dniami karnawału i rozpoczynającym się w Środę Popielcową Wielkim Postem, nie zabrakło więc zarówno radosnego pożegnania czasu zabawy, jak i pokutnej refleksji wprowadzającej w okres przygotowania do świąt paschalnych. W tym samym czasie grupa, która przeżywała Oazę Rekolekcyjną Animatorów Ewangelizacji przygotowywała się do ewangelizacji, którą przeżywali w przedostatni dzień w Czarkowie. Podczas przygotowania wysłuchali konferencji moderatorów, zastanawiali się w jaki sposób mogą wykorzystać swoje talenty do ewangelizacji, jak dobrze mówić świadectwo, a także jak ewangelizować na co dzień w swoich środowiskach. Znalazł się też czas, by spojrzeć na to jak praktycznie przygotować się do ewangelizacji. Bardzo istotne było uświadomienie sobie, że aby dobrze ewangelizować należy żyć wiarą i pokazywać ją swoim zachowaniem.

Ostatniego dnia wszyscy spotkali się, by opowiedzieć sobie, co podczas tych rekolekcji było dla nich ważne, jak zmieniły one ich spojrzenie na wiarę i dotychczasowe życie. Organizatorzy mają nadzieję, że w tak samo licznej grupie, a może większej, spotkają się na rekolekcjach wakacyjnych. W tym roku nasza archidiecezja przygotowuje je w drugim turnusie rekolekcyjnym od 17 lipca do 2 sierpnia. Już dziś serdecznie zapraszamy!!! 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *